Tweet
Share
Tweet
Share

Η 20χρονη Άννα Κορακάκη έγραψε ιστορία κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο πιστόλι 25μ. Η Άννα νίκησε στον μεγάλο τελικό τη Γερμανίδα Μόνικα Χαρς κι έγινε «χρυσή» Ολυμπιονίκης. Η ίδια αφιέρωσε το χρυσό μετάλλιο στον εαυτό της και σε όσους την στήριξαν πριν, κατά τη διάρκεια του αγώνα και μετά, αφού πέσουν τα φώτα της δημοσιότητας.

Η 20χρονη σκοπεύτρια από τη Δράμα, συγκλόνισε την Ελλάδα με την παρουσία της στο μακρινό Ρίο ντε Τζανέιρο. Στην πρώτη της παρουσία σε Ολυμπιακούς Αγώνες η Αννα Κορακάκη κατάφερε κάτι ασύλληπτο.

Να γίνει Ολυμπιονίκης στο πιστόλι 25μ., ενώ είχε προηγηθεί το χάλκινο μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι στα 10μ.

6-0, 6-6 και χρυσό

Ο τελικός στο πιστόλι 25μ. ήταν συγκλονιστικός. Η Άννα Κορακάκη κυριάρχησε της Μόνικα Χαρς στα τρία πρώτα σετ, και πήρε προβάδισμα 6-0 στο σκορ.

Χρειαζόταν μόλις έναν βαθμό, δηλαδή μια ισοπαλία σε ένα σετ, για να φθάσει στους επτά βαθμούς και να φορέσει το χρυσό μετάλλιο.

ANNOYLA4

Όμως η Γερμανίδα, δεν τα παράτησε, επικράτησε στα τρία επόμενα σετ, ισοφαρίζοντας 6-6 στο σκορ.

Το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο θα κρινόταν - αν δεν υπήρχε ισοπαλία- στο 7ο σετ.

Εκεί η Άννα Κορακάκη, με Ολύμπια ψυχραιμία, καθώς το 6-0, είχε γίνει 6-6, επικράτησε στο σερτ και με συνολικό σκορ 8-6, έγινε Ολυμπιονίκης.

Αννα χρυσό

Η κατάταξη στα 25μ. πιστόλι

• Άννα Κορακάκη (Ελλάδα)
  • Μόνικα Καρς (Γερμανία)
  • Χέιντι Γκέρμπερ (Ελβετία)

«Γκρεμίστηκε» το πατρικό της

Η στιγμή που η Άννα Κορακάκη καθήλωσε την Ελλάδα. Τα λεπτά που οι καρδιές όλων μας συντονίστηκαν με τη δική της.

Την ώρα λοιπόν που εκατομμύρια τηλεθεατών -χωρίς να έχουν ιδέα στη συντριπτική τους πλειονότητα για το άθλημα- αγωνιούσαν να ανάψει το πράσινο λαμπάκι, στο σπίτι της 20χρονης αθλήτριας γινόταν ένας μικρός χαμός.

Και σ’ ένα μικρό σαλόνι (όπου βρίσκονταν οι συγγενείς της) στριμώχνονταν η χαρά, η συγκίνηση και η περηφάνια μιας ολόκληρης χώρας.

Ξέσπασε την ώρα της ανάκρουσης του εθνικού ύμνου

Ανατριχιαστικές στιγμές λίγα λεπτά μετά τον άθλο της Άννας Κορακάκη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με ένα πλατύ χαμόγελο για την μεγάλη επιτυχία της.

Κι αφού μας χάρισε για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια την δυνατότητα να ακούσουμε τον Εθνικό Ύμνο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η 20χρονη «λύγισε» και δάκρυσε από χαρά...

Πηγή: reporter.gr

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Προηγούμενο θέμα Επόμενο θέμα